ПЕРЕДПЛАТНЕ АГЕНТСТВО
«УКРІНФОРМНАУКА»
900 -
1800
Україна, м. Київ,
вул. Терещенківська 3, оф.57
+38(044) 288-03-46
+38(050) 154-77-83
УКР  


Доступність для посилань Crossref DOI

Вперше за п’ять років і лише вдруге за всю історію організація CrossRef рекомендує внести деякі зміни до відображення цифрового ідентифікатора DOI. Ми не сприймаємо такі зміни легковажно, оскільки знаємо, що це означає оновлення встановлених робочих процесів.

У вересні 2022 року CrossRef на своєму сайті відкрило обговорення питання, яке спонукало розглянути подібну рекомендацію, і чекає реакції наукової спільноти щодо запропонованих оновлень.

Короткий огляд:

DOI та URL-адреси самі по собі мало що говорять читачам. Люди з вадами зору покладаються на програми зчитування з екрана, щоб читати вголос вміст сторінки. Пропонується додавати заголовок кожного DOI в атрибут ARIA (Accessible Rich Internet Applications), щоб ці користувачі розуміли, для чого ці посилання.

Доступний текст слід включити до всіх посилань, але наразі CrossRef рекомендує його тільки для цільових сторінок нещодавно зареєстрованих записів.

Це ще не обов’язково. CrossRef пропонує 2-річний рекомендований період і хоче спочатку отримати відгуки про дану ініціативу.

Можна пройти коротке опитування та поділитися своїми думками. CrossRef оновить свої рекомендації після оцінки відгуків.

Що змінюється, коли і чому

Запропоновані оновлення мають на меті покращити загальну зручність використання, особливо для людей із вадами зору, шляхом узгодження наших інструкцій із сучасними вимогами доступності. Це означає, що допоміжні технології, такі як програми зчитування з екрана, можуть інтерпретувати посилання DOI.

Чому рекомендовані зміни?

DOI — це унікальні та постійні посилання на елементи наукового запису, тому має сенс посилатися на повні URL-адреси пов’язаного вмісту, наприклад, статті в журналі. Проблема для людей, які покладаються на програми зчитування з екрана, полягає в тому, що посилання на DOI не надає заголовка чи іншої інформації, щоб надати цьому посиланню контекст.

Цим користувачам часто бракує контексту, який мають інші користувачі; фактично, вони можуть бути представлені посиланнями в документі у вигляді списку. Ось чому всі посилання, а не лише посилання DOI, потребують так званого «доступного тексту». Для надання додаткової інформації для посилань потрібні методи ARIA (Accessible Rich Internet Applications). Мета – допомогти користувачам зрозуміти мету кожного посилання, щоб вони могли вирішити, чи хочуть вони переходити за посиланням.

 

Повний текс (https://www.crossref.org/blog/accessibility-for-crossref-doi-links-call-for-comments-on-proposed-new-guidelines/)

Дата публікації: 30.01.2023


Інші новини: 09.11.2023 НОВІ ВИДАННЯ: Методичні рекомендації для редакторів видавничих підрозділів наукових установ: досвід ВД «Академперіодика»
09.11.2023 Статистичні дані за жовтень 2023
25.10.2023 Статистичні дані за вересень 2023
12.09.2023 Статистичні дані за серпень 2023
26.08.2023 НОВІ ВИДАННЯ: Рашизм: Звір з безодні / Лариса Якубова
26.08.2023 Статистичні дані за липень 2023
13.07.2023 Статистичні дані за червень 2023